!!!Vítejte na webu Zahradnictví Soukup Lomnice nad Popelkou!!!

a svátek má:
Created byJandys


Oblíbené


Kamelie

Kamelie je pozoruhodná květina pocházející z Číny keřovivitého vzrůstu. Je velmi dekorativní. Kvete červeně, plnými - 8 cm velkými květy. Těmi se odvděčí, pokud ji dopřejeme dobré podmínky.
Těmi jsou:

 1. Dostatek světla - bez přímých slunečních paprsků
 2. Teplota - nižší (do 15 stupňů)
 3. Zálivka - střední, nejlépe měkkou vodou
 4. Zemina - kyselá (rašelina, písek, zahradní zem) !!!nesmí obsahovat vápno!!!

Po násadě poupat nesmíme s Kamelií otáčet. Pokud dodržíte tyto pěstební podmínky bude Kamelie ozdobou vaší zimní zahrady, verandy nebo světlé haly.


Klematisy


Mezi liánami je Klematis nepředstižitelný dlouhým obdobím kvetení, tvary a barvami květů a také tolerancí k nejrůznějším typům klimatu. Některé na jaře kvetoucí druhy a kultivary jsou statné a výborně se hodí k rychlému porůstání budov, starých stromů a pergol. Jiné méňě bujné kultivary vystavují na obdiv od jara do podzimu často velké, zářící květy ve všech barvách.

Plaménky vypadají atraktivně, jsou-li vyvazovány na stěny nebo mříže a rostou-lu společně s ostatními liánami bebo keři.

Mohou sem pěstovat ve stínu nebo na plném slunci, ale dávají přednost bohaté, dobře propustné půdě. Hnojení v době vegetace klematisům prospívá.

 1. C. VILLE DE LYON - červený
 2. C. NELLY MOSER - žíhaný R-B
 3. C. MONTANA - růžový
 4. C. PRESIDENT - modro-fialový
 5. C. HENRYI - bílý
 6. C. WILLIAM KENNET - modrý
 7. C. HAGLEY HYBRID - růžový

Před zimou doporučujeme přihrnout kořenový bal kompostem a listím.


Hortenzie


Hortenzie se poprávu nazývají královnami polostinných až stinných partyí zahrad. Jsou pěstovány pro velké kulovité květy různých barev a odstínů.

Preferují polostín a úrodnou, vlhkou a dobře propustnou, ale především kyselou půdu. Stanoviště by mělo být maximálně chráněno před průvanem.

Na zimu doporučujeme bohatě přihrnout kořenový bal listím nebo kompostem. Sestřih provádíme až na jaře a to pouze u namrzlých výhonů.

Hnojíme v době vegetace hnojivem, které neobsahuje vápno.

 1. HYDRANGEA MACROPHYLA "Blue Bonnet"
 2. HYDRANGEA MACROPHYLA "Neitchi" (růžová, bílý okolík)
 3. HYDRANGEA MACROPHYLA

Kanadské borůvky


Kanadská borůvka je pěstována nejen pro okrasu, ale především pro užitek.

Vyznačuje se bohatými výnosy středně velkých, dobře uzrávajících plodů borůvek. Tmavě modré plody mají šťavnatou aromatickou chuť s vysokým obsahem vitamínu C a jsou velmi vhodné na zmrazování a zavařování. Dorůstají do výše až 1,5 metru a jsou plně mrazuvzdorné.

Kanadskou borůvku nutno pěstovat v kyselých půdách.

Důležitou podmínkou úspěchu je výsadba do jámy 50x50x50 cm, kterou vyplníme směsí rašelinového substrátu a zeminy s přídavkem říčního písku. Borůvka nesnáší vápno! Přihnojujeme plnými hnojivy určenými pro nesouvištní rostliny.

Pozdější ošetřování spočívá v tom, že plochu jednotlivých keřů udržujeme bez plevelů. V předjaří odstraníme jen proschlé větvičky.